Jak otrzymać L4 na dziecko?

Zwolnienie lekarskie, nie tylko jest dla osób chorych. Dotyczy to również sytuacji, jeśli zachoruje nam dziecko lub inny członek rodziny, z którym współdzielone jest gospodarstwo domowe. Jak otrzymać L4 na dziecko, które choruje lub jest zdrowie i potrzebuje opieki z innej przyczyny?

Chore dziecko = L4 dla rodzica

Kodeks pracy mówi jasno. Każdy rodzic w naszym kraju może otrzymać L4, czyli zwolnienie lekarskie na dziecko, które zachorowało. Z zaznaczeniem, że drugi z rodziców lub inny dorosły członek gospodarstwa domowego, nie ma możliwości na pozostanie z dzieckiem w domu. W jakich przypadkach można wnioskować do lekarza o L4? M.in.:

  • w przypadku infekcji, takich jak np., grypa, angina, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, czy zapalenie ucha,
  • w przypadku zaostrzenia lub pogorszenia się stanu zdrowia dziecka, które choruje przewlekle np. na astmę, cukrzycę, czy padaczkę,
  • w przypadku konieczności hospitalizacji dziecka z powodu choroby, wypadku, zabiegu, operacji, czy kontuzji. L4 można otrzymać na czas pobytu w szpitalu oraz na czas rekonwalescencji po wypisie ze szpitala,
  • w przypadku konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, które zmaga się z udokumentowaną niepełnosprawnością.

Ocena lekarza

Zawsze najważniejsza jest opinia lekarza. Dlatego rodzic chorego dziecka powinien skonsultować się z lekarzem pediatrą lub rodzinnym, który oceni stan zdrowia dziecka i wyda odpowiednie zwolnienie lekarskie, uwzględniając indywidualne okoliczności i potrzeby rodziny.

Konsultacja może odbyć się stacjonarnie bądź jako konsultacja online na platformie medycznej haloDoctor. Posiadając wyniki badań, również można je przekazać lekarzowi podczas wideorozmowy lub w takcie czatu pisanego.

L4 na dziecko zdrowe?

L4 nie można tego nazwać, ale rodzice dziecka, które jest zdrowe, a wymaga opieki mogą skorzystać z kilku wariantów. W ramach ubezpieczenia chorobowego rodzic może wykorzystać 2 dni w roku (lub 16 godzin) na opiekę nad dzieckiem bez względu na jego stan zdrowia. Wniosek na opiekę składa się u pracodawcy. Od niedawna rodzice również mają dodatkowe 5 dni na wykorzystanie w ramach opieki nad dzieckiem, z uwzględnieniem, że są to bezpłatne dni do wybrania. Oznacza to, że pracodawca nie wypłaci pracownikowi wynagrodzenia za nieobecność.

Kategorie: medycyna

Podobne strony

Przeziębienie a odporność - L4 online
Zobacz
eWizyty – porady medyczne w czasie epidemii i nie tylko
Zobacz
elektroniczne zwolnieniee-Zwolnieniel4